Vajinal enfeksiyonların tedavisi

Vajinal enfeksiyon (vajinit), vajinanın enfeksiyonuna ya da iltihaplanmasıne verilen isimdir.  Vajinal enfeksiyonlar oldukça sık görülür ve birçok farklı nedene bağlı olabilir. Her zaman cinsel yolla geçmezler, cinsel olarak aktif olmayan kadınlarda da görülebilir.

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri?

Vajinitlerin en yaygın görülen belirtileri vajinal kaşıntı ve yanma, vajinal rahatsızlık hissi, vajina ve vulva çevresinde kızarma şişme, vajinal akıntı, koku, cinsel ilişkide ağrı şeklindedir. Bu bulguların hepsi veya bazıları bulunabilir.

Vajinal Enfeksiyonlara Ne Sebep Olur?

Temel olarak, vajinal enfeksiyonlar vajinadaki normal bakteri ve maya dengesini etkileyen bir şey olduğunda gelişme eğilimindedir.

En sık görülen vajinit türlerinden biri bakteriyel vajinozistir (BV). Vajinada doğal olarak bulunan belirli bakterilerin aşırı büyümesi BV’ye neden olabilir. BV bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon olarak kabul edilmese de, cinsel temas (el-genital, oral ve vajinal cinsel ilişki) bakterilerin aşırı büyümesine yol açabilir ve BV geliştirme şansını artırabilir.

Vajinal enfeksiyon tedavi edilen bir rahhatsızlıktır olup  hasta ve doktor uyumu çok önemlidir.

vajinal enfeksiyonlar
0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA
aybala akıl jinekolog kadın doğum uzmanı bodrum

BV genellikle ince grimsi beyaz, yeşilimsi veya sarı bir akıntıya neden olur. Bu akıntı, cinsel ilişkiden sonra belirginleşen kötü sağlıksız bir kokuya sahip olabilir. Kaşıntı olabilir ya da olmayabilir.

Mantar (maya) enfeksiyonları da oldukça sık görülen vajinitlerdendir. Maya enfeksiyonlarına genellikle Candida albicans adı verilen bir mantar neden olur. Antibiyotikler, hormonal değişiklikler, zayıf bir bağışıklık sistemi ve stres gibi çeşitli faktörlerin tümü vajina florasındaki antifungal bakteri sayısını azaltarak mayanın aşırı büyümesine neden olabilir. Bu aşırı büyüme, maya enfeksiyonu belirtilerine neden olabilir. Genellikle iç veya dış genitalde kaşıntı, ağrı ve yanma eşlik eder, iç ve dış dudaklarda şişme veya ödem oluşabilir. Akıntısı tipik olarak beyaz ve peynir kesiği gibidir ve şiddetli kaşıntı eşlik eder.

Trikomonas enfeksiyonu bir protoza grubu parazit olan enfeksiyöz ajan olan Trichomonas vaginalis ile oluşur. Pek çok kadın, korunmasız cinsel ilişki yoluyla bu hastalığa yakalanır. Ortak havuz, banyo suyu gibi ortamlardan da bulaşabilmektedir. Diğer nadir (ancak olası) bulaşma yöntemleri arasında nemli klozet kapakları, havuzlar ve paylaşılan havlular veya nemli giysiler bulunur.

Trikomonas enfeksiyonu tipik olarak hem vajinal kaşıntıya hem de ölü balık kokusuna benzer bir kokuya neden olur. Yeşilimsi sarı köpüklü akıntının yanı sıra vajina ve vulvada şişlik, tahriş ve iltihaplanma da fark edebilirsiniz. Trikomonas enfeksiyonunun semptomları arasında cinsel ilişkide ağrı, alt karın ağrısı ve idrara çıkma sırasında yanma ve ağrı bulunur.

Atrofik vajinit tam olarak bir enfeksiyon değildir, ancak östrojen eksikliğine bağlı oluşan bu durumda vajinal enfeksiyon ve idrar yolu enfeksiyonu görülme riski artar. Bu durum genellikle menopozdan sonra gelişir, ancak emzirirken veya östrojen seviyelerinde bir düşüş yaşadığınız herhangi bir zamanda da olabilir. Azalan hormon seviyeleri vajinal incelme ve kuruluğa neden olabilir ve bu da vajinal iltihaplanmaya neden olabilir. Atrofik vajinitte vajinal kaşıntı, yanma, kuruluk ve akıntı görüldüğü için diğer enfeksiyonlarla karışabilir. 

Vajinal enfeksiyonların tedavisi

Vajinal enfeksiyonların tedavisi, enfeksiyona neyin neden olduğuna bağlı olarak değişir. Enfeksiyonların tedavisi antibiyotik ya da antifungal ilaçlardır. Bu ilaçlar ağızdan tablet / kapsül şeklinde olabileceği gibi, vajina içine uygulanan fitil veya kremler de kullanılabilir. İlk yapılacak iş, antibiyotiklerle etken patojeni ortadan kaldırmaktır. Daha sonra ise vajinanın sağlıklı bakteri örtüsü olan florasını yerine getirmek için flora düzenleyici probiyotikler fitil olarak veya ağızdan kapsül olarak uygulanmalıdır. Atrofik vajinitte herhangi bir enfeksiyon söz konusu değildir. Antibiyotik yerine atrofik vajinit ile ilişkili şiddetli vajinal kuruluk ve tahrişin tedavisine yardımcı olmak için östrojen fitil / jel / tabletleri, kayganlaştırıcı ve nemlendirici jeller kullanılır.

Tedaviye dirençli vajinal enfeksiyonlarda ne yapılabilir?

Bazen uzun süren, tedavilere dirençli ve sık tekrarlayan enfeksiyonlarla karşılaşıyoruz. Bu durumlarda ilk yapılacak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların varlığını saptayarak cinsel partnerle birlikte eşli tedavi uygulamaktadır.

Kliniğimizde dirençli vajinal enfeksiyonlara vajinal lazer ve vajinal ozon tedavileri uygulamakta ve oldukça başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

İlave önlemler:

Vajinal duş. Vajinanın sirkeli su ile yıkanması florayı düzenlemeye yardımcı olabilir. Ama gerçek şu ki vajina zaten kendini temizleyici bir özelliğe sahiptir. İyi kurulanmadığı taktirde her türlü yıkama vajinal enfeksiyon riskini artırmaktadır.

Sabun, duş jeli ve parfüm. Vajinanın sabun ve duş jeli ile yıkanması veya içine parfüm sıkılması da doğal pH’ını bozabilir. Vulvanızı ve vajinanızı sadece su ile durulamak uygundur, diğer herhangi bir ürün veya koku vajina florasının dengesini bozup sağlıklı bakterileri öldürebilir ve enfeksiyonu daha olası hale getirebilir.

Dar veya sentetik giysiler. “Nefes alamayan” iç çamaşırları ve bir tarafı naylon olan günlük pedler vajina içine olan hava akışını önleyerek vajinanın nemli kalmasına neden olabilir ve bu da enfeksiyonları artırır. Özellikle yüzme sonrası ıslak mayoyla kalma alışkanlığı da benzer bir etkiye sahip olabilir.

Deterjan ve yumuşatıcı. Kokulu deterjan ve yumuşatıcılar da vajinal pH’ı etkileyebilir ve maya enfeksiyonlarına katkıda bulunabilir.

Vajinal enfeksiyonlar nasıl teşhis edilir?

Kadın doğum hekiminiz vajinal muayene ile vajinanın içinin görünümüne, rengine, akıntıya bakarak sıklıkla tanı koyabilir. Ancak bazı durumlarda vajinal kültür almak gerekir. Özellikle tipik bir bulgu vermeyen ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan şüphelenilen durumlarda mutlaka kültür yapılması ve üreyen ajana etki etmesi garanti olan antibiyotiğin antibiyogram yöntemiyle tespit edilmesi önemlidir.

Vajinal enfeksiyonlardan korunmak için neler yapılabilir?

  • Tampon, ped gibi ürünlerin kokulu olanlarından kaçının. Günlük ped kullanmayın.
  • Vajina içini yıkamayın, vajinal deodorantlar ve kokulu spreyler veya parfümlerden kaçının.
  • Köpük banyosu ve kokulu vücut jelleri vajinal pH’ı etkileyebileceğinden, yalnızca sade suda banyo yapın. Vajinanın içine bu ürünlerin temas etmemesini sağlamaya çalışın (buna yüzme havuzlarının kloru da dahildir)
  • Vajinanın havalanmasını sağlamak için pamuklu iç çamaşırı veya pamuklu ağlı iç çamaşırı giyin. İç çamaşırlarınızı her gün en az bir kez değiştirin.
  • Aşırı nemi önlemek için terli spor kıyafetlerini mümkün olan en kısa sürede değiştirin.
  • Prezervatifler bariyer yöntem olarak pek çok cinsel yolla bulaşan enfeksiyona karşı korur.

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588

Genital Estetik

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Genital Estetik Ameliyatları

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Tıklayın

Genital Kozmetik

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Genital Kozmetik Uygulamaları

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Tıklayın

Lazer Tedavileri

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Lazer Tedavileri

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Tıklayın

Jinekolojik Ameliyatlar

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Jinekolojik Ameliyatlar

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Tıklayın

Diğer İşlemler Ve Tedaviler

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Diğer İşlemler ve Tedaviler

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Tıklayın

Hakkımda

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Ben Kimim

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Tıklayın