Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde Doğum Öncesi Hazırlık Programı devam ediyor

Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde Doğum Öncesi Hazırlık Programı devam ediyor….

İki ayda bir düzenli olarak gerçekleştirilen program kapsamında, 31 Ocak 2018 günü “Doğum” konulu ders gerçekleştirildi.

Anne ve baba adaylarının yoğun ilgisiyle gerçekleşen dersimize, yaklaşık 35 çiftimiz katıldı. Dersin teorik kısmında önce doğum tıbbi bakış açısından değerlendirildi ve vajinal doğum anlatıldı. Doğumun içindeki mucizelere değinildi, kadın vücudunun vaginal doğumun gerçekleşebilmesi için nasıl muhteşem olarak kurgulandığı incelendi. Doğumun vaginal yolla gerçekleşebilmesi için gereken faktörler anlatıldı.

Derste daha sonra gebelik süresince yapılması önerilen yoga hareketleri ve bazı bedensel hareketler ve duruşlar, doğru oturma pozisyonu, doğru ayakta durma ve esneme ile doğuma yardımcı olacak bir takım egzersizler, hastanemizde Hamile Yogası dersleri veren Yoga Eğitmeni Pelin Gezek ve sevgili ebelerimiz Setenay Adamcil ve Duygu Yiğit’in desteğiyle uygulamalı olarak gösterildi. Doğum yaparken sırtüstü duruş dışında hangi pozlarda durulabileceği gösterilerek tartışıldı. 

Oturumun sonunda nefes farkındalığı üzerine konuşuldu. Sevgili Pelin Gezek tarafından doğru nefesin sadece gebelik değil, tüm hayatımız süresince ne kadar önemli olduğu anlatıldıktan sonra, anne ve baba adaylarımıza (ve açıkçası bize de) küçük bir nefes farkındalık çalışması yapıldı. Katılımcıların tümünün katıldığı ve derin bir dinlenme ile sonuçlanan nefes çalışması, açıkçası hayatımızın yoğun akışına minik de olsa güzel bir mola oldu.

Katılımcılarımızdan 32 haftalık gebe ve kendisi de bir eğitimci olan Sevgi Aksoy Çakmak, derste çok eğlendiğini ve eğitimde aktif öğrenme tekniklerinin çoğunun kullanıldığını farkettiğini belirttikten sonra, “Eğitimin uygulamaya yönelik olması ve aktif olması, daha akılda kalıcı bir etki bıraktı. Mesela, egzersizleri daha iyi hatırlıyorum şu anda. Sadece resim olarak görseydik bu kadar etkili olmazdı sanırım.” diyerek, eğitimden oldukça memnun kaldığını iletti.

Doğum Öncesi Hazırlık Programı, Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde her iki ayda bir, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Psikiyatri Uzmanı, Anestezi Uzmanı Hekimlerin, Beslenme ve Diyet Uzmanı ve Ebelerimizin desteğiyle ve ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir. Tüm gebeler davetlidir.

 

 

 

 

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588