Doğum kontrol hapları cinsel fonksiyonları etkiler mi?

Doğum kontrol hapları cinsel fonksiyonları etkiler miDoğum kontrolü için kullanılan hormon ilaçlarının libido üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalar tutarsız sonuçlar vermiştir. Bu çalışmalarda, progestin (korunmayı sağlayan hormon) seviyeleri, serum androjen seviyeleri (libido hormonları) ve kadın cinsel tatminliliği arasında açık ya da tutarlı ilişki gösterilememiştir. Klinik uygulamada ise, bazı kadınlarda libido azalması olsa da, sıklıkla bu hekimle paylaşılmadığından takip edilememekte ve ilaçla ilişkisi olup olmadığı anlaşılamamaktadır.

Eğer vagende kuruluğa bağlı olarak cinsel ilişkide sıkıntılar oluşursa, daha yüksek östrojen içeriği olan doğum kontrol hapları ya da vaginal kayganlaştırıcılar kullanılabilir. Bunun doğru olduğunu kanıtlayan çok güçlü bilimsel kanıtlar olmamakla birlikte, doğum kontrol haplarıyla libido azalması gözlenen hastalarda daha yüksek androjenik içeriği olan haplardan fayda görülebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü giriniz *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.