Doğum kontrol iğneleri

(Mesigyna® ve Depo Provera®)

Halen korunma amaçlı iğnelerden ülkemizde bulunanlar, aylık iğne (Mesigyna®) ve üç aylık iğnedir (Depo Provera®). Bu iğnelerin her ikisi de kas içine uygulanır ve her ikisinin de ayda bir ya da üç ayda bir düzenli olarak uygulanması kritik önem taşır.

 

Doğum kontrol iğneleri nasıl koruma sağlar?

Korunma iğneleri, ovülasyonu önler ve rahim ağzındaki mukusu (yapışkan sümüksü tabaka) kalınlaştırarak spermin rahim içerisine girmesine mani olur. Adet kanamasının ilk beş gününde yapılırlarsa ilk aydan itibaren korumaya başlarlar, ancak ilk beş günden sonra uygulanırlarsa ilk hafta ek bir korunma yöntemi (örneğin prezervatif) kullanılması gerekir. Doğru uygulandıkları taktirde çok güvenli yöntemlerdir ve istenmeyen gebelik oranları %1’in altındadır.

 

Doğum kontrol iğneleri kimler için uygundur?

Ayda bir ya da üç ayda bir düzenli olarak iğne yaptırabilecek olan, adet görmemekten etkilenmeyecek kadınlar bu iğnelerden yaptırabilirler. Kürtaj ya da düşük sonrası ve çeşitli nedenlerden emzirmeyen ya da emziremeyen annelerde doğum sonrası da uygulanabilir. Emziren anneler bebekleri 6 aylık olduktan sonra bu iğneleri kullanabilir.

Doğum kontrol haplarını kullanması uygun olmayan kadınlara genel olarak hormon içeren korunma iğnelerini de kullanmamalarını öneriyoruz (örneğin nedeni bilinmeyen vaginal kanaması olanlar, meme kanseri tanısı ya da şüphesi olanlar, gibi).

 

Doğum kontrol iğnelerinin istenmeyen etkileri var mıdır?

Doğum kontrolü amacıyla uygulanan aylık ya da üç aylık iğnelerin en sık görünen istenmeyen etkisi, özellikle ilk üç ay görülen, düzensiz ara kanamalardır. Kadınların yaklaşık yarısında, bir yıllık düzenli kullanım sonunda adet kanamaları tamamen kesilecektir (adet görmeme – amenore). Sıklıkla enjeksiyonlar bırakıldıktan yaklaşık altı ay sonra düzenli adet kanamaları geri gelir. Yani adet kesilmesi kalıcı bir etki değildir ve bu iğneler sizi menopoza sokmaz. Ancak iğnelerin düzenli olarak uygulanması çok önemlidir. Ancak, bu iğneler (özellikle üç aylık iğne) uzun etkili olduğundan, korunmayı bırakır bırakmaz çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için uygun olmayabilir.

Aylık ve üç aylık iğneler, bazı kadınlarda kilo artışına neden olabilir.

Korunma iğneleri, kardiyovasküler komplikasyonlar ya da kanser riskinde artış yapmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü giriniz *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.