Doğum sonrası korunma

Doğum sonrası ilk yumurtlamaların yaklaşık %60’ı gerçek bir yumurtlamadır ve olasılıkla gebeliğe neden olabilir. İlk yumurtlama ilk adetin görülmesinden önce gerçekleştiği için, doğum yapmış bir kadının korunmaya başlamak için adet görmeyi beklememesi gerekir.

  • Tüplerin bağlanması: Tüpler vaginal ya da sezaryen doğumdan hemen sonra ya da daha sonraki bir dönemde bağlanabilir. İdeal olanı, postpartum girişimlerin doğum sonu ilk 24 saat içinde gerçekleştirilmesidir.
  • Bariyer yöntemleri: Bariyer yöntemleri (örneğin prezervatif), cinsel ilişkinin başladığı dönemde hemen kullanılabilir.
  • Mini pill, doğum kontrol iğneleri, implant: Yeni doğum yapmış kadınlarda kan pıhtılaşması riski yeni doğum yapmamışlara göre biraz daha yüksektir. Sadece progestin içeren hap ya da iğneler pıhtılaşma, kan basıncı ya da lipid seviyeleri üzerinde etkiye sahip değildir, ayrıca bunlar anne sütünü de olumsuz etkilemezler. Ancak sadece progestin içeren doğum kontrol hapları (mini pill) henüz Türkiye’de piyasada bulunmamaktadır.
  • Rahim içi araç: RİA anne sütünü olumsuz etkilemediği ve anneye ek bir yük getirmeyeceğinden dolayı, doğum sonrası önerdiğimiz en uygun korunma yollarından biridir. Doğum sonrası plasenta çıkar çıkmaz RİA takılabilir. Ancak biz genelde kırkı çıktıktan sonra takmayı tercih ediyoruz. Bunun nedeni, henüz rahim ağzı tam olarak kapanıp eski haline dönmeden önce RİA takıldığında yerinden çıkma oranının daha yüksek olmasıdır. En az dört hafta beklenirse yerinden kayma oranları daha düşük olmaktadır.
  • Doğum sonrası doğum kontrol hapları) kullanılabilir mi? Hem östrojen hem de progesteron içeren doğum kontrol hapları anne sütü üretimini baskılayabileceğinden ve annede tromboembolik (pıhtılaşmayla ilgili) komplikasyonlara neden olabileceğinden, doğum sonrası kullanımı önerilmez.

Doğum sonrası korunma yöntemleri.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü giriniz *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.