Hormonal doğum kontrol yöntemlerini bıraktıktan ne kadar süre sonra gebe kalabilirim?

Hormonlu yöntemler bırakıldıktan ne kadar süre sonra gebe kalınabileceği, kullanılan yöntemin ne olduğuna bağlıdır. Kadınların büyük çoğunluğu, hemen gebe kalabilirlerse de, bazen bu birkaç ay sürebilir. Ancak bilinmelidir ki, hormonal yöntemleri doğum kontrolü uygulanması kısırlık riski YAPMAZ.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar sıklıkla ilacı bıraktıktan bir – üç ay sonra düzenli yumurtlamaya başlarlar. Enjeksiyon şeklinde (iğne) korunma uygulayanlarda düzenli yumurtlamaların başlaması biraz daha uzun sürebilir. Bu enjeksiyonlar vücuttaki yağ dokusunda depolandığından, kilolu bayanlarda zayıf olanlara göre adetler biraz daha geç geri gelebilir. Depo Provera® enjeksiyonundan sonra, kadınların yaklaşık yarısı on ay içinde gebe kalmıştır. Ancak kadınların küçük bir kısmında gebelik bir buçuk yıla kadar uzayabilir. İmplanon® çıkarıldıktan hemen sonra (sıklıkla ilk ay içinde) yumurtlama başlar ve adetler geri gelir ve gebelik oluşabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü giriniz *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.