Amniyotik sıvı miktarının ölçümü

(bebeğin suyunun ölçülmesi)

amniyotik sivi
Her ultrason muayenesinde, bebeğin suyunun miktarının ölçülmesi gerekir. Çünkü bebeğin suyunun yetersiz (az) ya da gereğinden fazla olması, bir problemi işaret edebilir.

Bebeğin haftasına göre olması gereken amniyotik sıvı miktarı değişir. Hekiminiz, sizin bebeğinizin haftasına göre suyunun yeterli olup olmadığını size söyleyecektir.

Bebeğin suyu, ultrason kullanılarak ölçülür, daha doğrusu tahmin edilir. Hiçbir zaman bebeğin suyunu boşaltıp miktarını ölçemeyeceğimiz için, ultrason yardımıyla miktarı tahmin edilmeye çalışır. Bunun için en sık kullanılan yöntemler, en derin cep ölçümü ve dört kadran ölçümüdür.

 

En derin cep ölçümünde, bebeğin suyunun en derin olduğu tek bir cep cm cinsinden ölçülür ve diklemesine yapılan ölçümün yatay bileşeni en az 1 cm olmalıdır, ayrıca bu cebin içinde göbek kordonu olmamalıdır. Bu ölçümde en derin cep 0 – 2 cm arasındaysa bebeğin suyu azalmıştır, 2,1 – 8 cm arasında ise normaldir ve 8 cm’den fazla ise suyu artmış demektir.

Amniyotik sıvı indeksi denen, daha sık kullanılan yöntemde ise, uterus bir artı işareti ile dört eşit kadrana ayrılır ve her kadrandaki su miktarı cm cinsinden ayrı ayrı ölçülür. Her kadranda, fetal kordon ya da ekstremite içermeyen en derin su miktarlarının toplamı amniyotik sıvı indeksini verir. Bu toplam 0 – 5 cm arasında ise bebeğin suyu azalmıştır. 5 – 25 cm arasında ise normaldir. 25 cm.’den fazla ise de polihidramniyos denir. Ancak bazı merkezlerde 6 ya da 7 cm.’nin altı suyu azalmış olarak kabul edebilir.

 

amniyotik sivi2Klinik uygulamada, amniyotik sıvı miktarının ultrasonla tespiti, diğer klinik ve ultrasonografik yöntemlerle birlikte kullanılır, örneğin biyofizik profil, nonstres test, ultrasonla fetal ağırlığın tahmini bu yöntemlerdendir.

Sizin bebeğinizin suyunun miktarının gebelik haftanıza göre yeterli olup olmayacağı bilgisini, ultrason incelemesinden sonra hekiminiz verebilir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü giriniz *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.