Gebelikte vaginal mantar enfeksiyonu

gebeliktemantar Mantar, özellikle gebe kadınlarda sık görülen bir vaginal enfeksiyon çeşididir. Aynı zamanda vaginal kandidiyazis olarak da adlandırılan mantar enfeksiyonu Kandida ailesinden mantar çeşitleriyle, en sık da Candida albicans ile oluşur.

Kadınlarda sindirim sisteminde olduğu gibi vaginal florada da normalde bir miktar mantar yaşar. Bu mantarlar, sadece aşırı ürediklerinde çoğaldıklarında ve vaginanın flora dengesini sağlayan diğer mikroorganizmaları baskıladıklarında sorun oluştururlar.

Gebelik esnasında daha yüksek östrojen seviyesi daha fazla glikojen üretilmesini sağlar, ki bu da mantarların burada büyümesini kolayaştırır. Bazı araştırıcılar doğrudan östrojenin kendisinin de mantarlar üzerinde büyümeyi arıtrıcı bir etkisi olduğunu ve vagen duvarlarına yapışmasını artırabildiğini düşünmektedir.

gebeliktemantar2Antibiyotik kullanımı da, özellikle sık sık veya uzun süreli kullanılıyorsa mantar enfeksiyonuna yol açar. Bunun nedeni, bu antibiyotiklerin kullanılma amacı olan bakterileri öldürmelerinin yanısıra, vaginanızda yaşayan normal koruyucu bakterileri de öldürmesidir, böylelikle bozulan denge sayesinde mantar hücreleri aşırı üreyebilir.

Mantar enfeksiyonunun belirtileri arasında çok şiddetli vaginal kaşıntı, rahatsızlık hissi, yanma, kızarıklık vardır. Vaginal akıntı sıklıkla beyaz, peynir kesiği görünümünde parça parçadır. İlişki esnasında rahatsızlık ve ağrı olabilir. İdrar yaparken yanma da görülebilir, bunun nedeni hassaslaşmış vulva ve perinenin idrar etkisiyle yanmasıdır.

Mantar enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız hekiminize muayene olmalısınız. Bazen sadece muayene ile dahi tanı konabilirken, bazen de vaginal kültür alınması gerekebilir.

Gebelikte ağızdan alınan mantar ilaçları kullanılamamakla birlikte, birçok fitil ve krem kullanılabilir. Ancak iyileşme (özellikle kaşıntının geçmesi) hemen olmayacaktır. Bu geçş döneminde rahatlamak için hekiminiz vaginal yıkama yapabilir.

Siz asla gebelikte vaginanızın içini yıkamayın! Dış genital bölge temizliği için önerebileceğim bir karışım şu şekilde hazırlanır: 500 cc suyun içine iki yemek kaşığı elma sirkesi karıştırılır. Bunun dışında genital bölgeye sabun, duş jeli, şampuan değdirilmemelidir. Özellikle bu bölgenin temizlenmesi için hazırlanmış temizleyiciler kullanılabilir. Tüm mantar enfeksiyonlarında olduğu gibi burada da hedef vaginanın kuru tutulmasıdır. Bu nedenle bilhassas ıslak mayoyla kalınmamalı, vagenin hava almasını önleyen sentetik iç çamaşırları ve çok dar pantolonlardan kaçınılmalıdır.

Son olarak, mantar enfeksiyonu bebeğinize geçmez ya da onu etkilemez. Hekiminizin önerdiği ilaçlar da bebeğinizin gelişimine zarar vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü giriniz *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.