Histeroskopi sistemi nasıl bir sistemdir?

histeroskopi histeroskopi2 histeroskopi3Rigid (kıvrılamayan, sert) histeroskop tıpkı laparoskopa benzer bir cihazdır, bir dış kılıfın içinde teleskop, sıvı geçişi ve müdahale etmek gerektiğinde ince uzun çubuklar şeklindeki aletlerin geçişine izin veren kanallar vardır. Bir de esnek histeroskoplar vardır, sert boru şeklinde değil, eğilip bükülebilen bir materyalden yapılmıştır. Rigid histeroskoplarla ameliyata bağlı ağrı bir miktar daha fazla olsa da, bunlarla görüntü kalitesi ve işlem başarısı daha yüksektir. Bu nedenle esnek olan tiptekiler rutinde değil, rahim içinde yapışıklık, anomali gibi işlemi güçleştiren durumların varlığında tercih edilir. Histeroskopi sisteminde görüntü kamera sistemiyle ekrana yansıtılır, aydınlatma ise fiberoptik ışık kaynağı adı verilen, ısı üretmeyen, kıvrılabilir hortumlar optik adı verilen kameralarla elde edilir.

Tanısal histeroskopide, sadece bakılarak tanı konması amaçlanır. Operatif histeroskopide ise, makas, klemp, koter gibi aletler kullanılarak müdahale yapılabilir, rezektoskop adı verilen aletle polipler, submüköz miyomlar çıkarılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü giriniz *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.