Lazer Tedavisi hakkında sıkça sorulan sorular ve merak ettikleriniz bu sayfada … Daha fazlası için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Kadın Hastalıkları Uygulamalarında LAZER Teknolojisi

kadın sağlığı lazer tedavi

Jinekolojik uygulamalarda lazer, bir çok alanda cerrahi tedavilere alternatif çözümler sunmaktadır.

Artık lazer teknolojisi, bir çok alanda başarısını ispatlamıştır. Tıbbın bir çok alanında kullanıma giren lazer, estetik uygulamaların yanısıra jinekolojide de başarıyla kullanılmaya başladı.

İdrar kaçırma, menopoz sonrası vajinal kuruluk, vajinal gevşeme – genişleme, hatta tekrarlayan mantar ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılan lazer uygulamaları ile hastalar hiçbir cerrahi işlem olmadan, anesteziye gerek olmadan, poliklinik ortamında, 15-20 dakikalık seansın ardından günlük hayatına dönebilmektedir.

“Kozmetik Jinekoloji” adı verilen uygulamalar, son yıllarda tüm dünyada oldukça ilgi gören ve yaygın olarak kullanılan uygulamalardır. Sadece estetik amaçla değil, bir çok jinekolojik problemde tedavi amacıyla da uygulanan bu işlemler, lazer teknolojisinin jinekolojik alanda da kullanılmaya başlanmasıyla, birçok kadının sorununa ameliyatsız çözümler getirmiştir. 

Lazer uygulamalarının yüz güldürücü sonuçları nedeniyle, artık bir çok alanda cerrahi tedaviler en son çare olarak görülmektedir.

Yaşlanmanın Etkileri

Portrait of successful confident middle aged businesswoman with short dyed hair looking at camera with broad smile making ok gesture, rejoicing at good profitable deal and great yearly income

İlerleyen yaşla birlikte, cildimiz ve dokularımız da yaşlanır. Vajinal kanaldaki genişleme, vajinanın bağ dokusunda ve kas dokusunda güç kaybına bağlıdır.

Yılların etkileri herkeste farklı oranlarda ve şekillerde görülmekle birlikte, genital organlarda görülen etkiler hemen tüm kadınlarda benzerdir: Vajinada özellikle gebeliklerin ve doğumların etkisiyle genişleme ve sarkma, yine özellikle gebeliklerden sonra genital bölgede kararmalar, idrar kesesindeki destek dokuların gevşemesiyle öksürüp hapşırınca idrar kaçırma, karın bölgesinde çatlaklar ve benzeri etkiler…

Bu etkiler, kadında cinsel ilişki sırasında hissizlik, vajinadan ses gelmesi, orgazm olamama gibi sorunlara yol açtığı gibi, partnerinde de mutsuzluğa neden olabilmektedir. Ve yaşanılan bu sorunlar hem kadının kendine güvenini azaltmakta, hem de çiftleri birbirinden uzaklaştırabilmektedir. 

Bu etkilerin temel nedeni, derinin dermis denen alt tabakasında ve destek dokularda kollajen liflerin sayısındaki azalma ve düzensizleşmedir. Destek dokuların da gevşemesi ve zayıflaması ile sarkmalar oluşur. Genellikle genetik faktörler, beslenme ve tıbbi geçmiş bu değişikliklerin ortaya çıkma yaşını ve derecesini belirlemektedir. 

FOTONA SMOOTH LAZER ve ÇALIŞMA PRENSİBİ

Kliniğimizde uygulanan Fotona, temel olarak optimal bir sırayla ısı darbelerinin vajinal mukozaya iletilmesi sonucunda vajinal duvarda güçlenme ve gençleşmeyi sağlar. Sadece Fotona’da bulunan Smooth mode özelliği,  insan bedenine zarar vermeden tedavi eden jinekolojik lazer sistemidir. Lazerin oluşturduğu  ısı etraf dokulara zarar vermeden vajinal mukoza yüzeyinin 0,5 mm altına ulaşır. Isı etkisiyle kollajen dokusu lifleri kısalır ve kalınlaşır. Derin doku tabakaları, yeniden modellenen yüzeyel doku tabakaları tarafından yukarı kaldırılır ve sıkılaşır. Tedavi sonrası kontrol amacıyla yapılan vajinal doku biyopsisinde kollajen liflerin arttığı izlenmiştir. Vajinal duvarda yeni kollajen liflerin oluşumu ve mevcut kollajen liflerdeki değişim ile vajinal daralma ve yenilenme gerçekleşir.

Fotona’nın sağladığı enerji, doku içinde kontrollü ve optimal ısı dağılımı oluşturur. Bu mekanizma da, hastayı komplikasyonlardan korumakta ve kontrollü bir uygulamayı sağlamaktadır.

Lazerin oluşturduğu ısı etkisiyle vajinal mukozada damarlanma artışı ile özellikle menapozda ciddi bir sorun olan vajinal kuruluk tedavisi sağlanmış olur. Bununla birlikte yapılan birçok çalışma göstermiştir ki, lazer ile vajinal kuruluk tedavisi hormonal tedaviyle benzer etkinliktedir ve zararsızdır.   

Kollajen dokudaki bu güçlenme ve artış, mesane boynu ve idrar çıkış bölgesine uygulandığında, doku gevşemesine bağlı mesane boynu sarkmaları tedavi edildiğinden, öksürüp hapşırınca olan idrar kaçırma sorunu da ameliyat gerektirmeksizin çözüme kavuşmaktadır.

 

Neden FotonaSmooth®?

FotonaSmooth® teknolojisi ile idrar kaçırma, vajina daraltma, genital beyazlatma, doğum sonrası çatlak tedavisi, vajinal kuruluk gibi birçok tedavi, herhangi bir anestezi kullanımına ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilir. Tedaviden önce veya sonra herhangi bir bakıma ihtiyaç duyulmaz. 

FotonaSmooth® Nedir? 

FotonaSmooth®, patentli Er:YAG SMOOTHTM mod, lazer palslarını sıralı bir şekilde vajinal mukozaya ileterek, doku içinde kontrollü ve optimal ısı dağılımı oluşturur. Böylece yeni kolajen oluşumu ve modellenmesi sağlanır. 

2.94 μm dalga boyu ile patentli SMOOTHTM mod iletimi, herhangi bir kritik yapıyı etkilemeden uygulanan kontrollü ve güvenli bir yöntemdir.

Patentli FotonaSmooth® Teknolojisiyle Jinekolojik Tedaviler 

 • İdrar Kaçırma

 • Vajina Daraltma

 • Genital Beyazlatma 

 • Vajinal Kuruluk Tedavisi 

 • Genital Siğiller
  Stria (Çatlak) Tedavisi 

 • Servikal Lezyonlar (rahim ağzı yaraları)

İdrar Kaçırma Tedavisi 

Patentli FotonaSmooth® teknolojisi ile Er:YAG lazer vajinal duvardaki fototermal güçlenme ile idrar kesesi boynuna (üretra) olan desteği artırır. Özellikle vajina ön duvarında olmak üzere vajinal mukozadaki bağ dokusu üzerinde çalışarak, üretral bölgede ve vagon ön duvarında sıkılaşma sağlamaktadır. 

20-30 dakika kadar süren tedavi, anestezi, kesi ve dikiş olmadan gerçekleştirilir. İşlem öncesinde herhangi bir hazırlık gerekmez ve işlem sonrasında hasta günlük rutinine hemen dönebilir. 

Çatlak Tedavisi 

Female hand holds fat cellulite and stretch mark on leg at home, women diet style concept

Cilt çatlakları genellikle ani kilo değişikliği, gebelik, vücudun nemsiz kalmasından veya ağır egzersizlerden dolayı oluşur. Oldukça yaygın olarak görülen cilt çatlaklarının ilaçla tedavisi yetersiz olabilmektedir. FotonaSmooth fraksiyonel lazerle cilt altında mikro delikler açılarak kolajen ve elastin lif yapımı uyarılır. Böylece cildin kendi kendini onarma mekanizmaları çalıştırılarak çatlağın görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanır. Lazerle çatlak tedavileri ortalama 3-5 seansta gerçekleştirilir. 

Gebelik Çatlaklarının Tedavisi

Stria ya da gebeliğe bağlı karın çatlakları çoğu kadının sorunudur. Gebelik sonrası rengi açılıp biraz düzelse de çoğunlukla görüntü rahatsız edicidir. Gebeliğe bağlı bu çatlaklar derinin elastikiyetinin o bölgede zorlanması ya da kaybı sonucu oluşur. Fraksiyonel lazer tedavisi ile bu alanın derinlerindeki esas problemi yani dokunun yenilenmesi hedeflenir. Gebelik sırasında oluşan çatlaklar, fraksiyonel lazer işlemi ile küçültülür ve cildin görünümü önemli oranda düzeltilir. Etki mekanizması, çatlak dokusundaki bozuk bağ dokunun mikro atımlarla silinmesine dayanır. Derinin sorunlarına göre seans aralıkları kişiye özel olarak ayarlanabilir, ama ortalama 4 haftalık aralıklarla 3-8 seans olarak uygulanır.

Lazerle Vajina Daraltma

Woman’s body dressed in white panties holding yellow flower in her hands on white background

Vajina yaklaşık 10 cm’lik bir kanal olmasına rağmen cerrahi uygulamalar ancak girişteki birkaç cm’lik kısımda etkili olmaktadır. Oysa FotonaSmooth® teknolojisiyle vajina daraltma işlemi vajinal kanalın tümünü sıkılaştırmakta yani rahim ağzından vajina girişine kadar etkili olmaktadır. Böylece vajinal mukuzal dokuda kollajenizasyonun uyarılmadığı tek bir alan kalmamaktadır. Kanal boydan boya daha genç bir dokusal yapıya ve anatomiye kavuşmaktadır. Ayrıca Fotona Er:YAG lazer uygulaması cerrahi bir işlem olmaması nedeniyle vajinal bölgede yüzeysel sinir kesileri oluşturmaz. Böylece vajinal duyarlılıkta herhangi bir azalma olmadığı gibi yapılan klinik çalışmalarda hastaların %95’inin cinsel memnuniyet değerlendirmelerinde iyileşme görülmüştür. 

Genital Siğiller 

Genital siğil tedavisinde en etkili yöntemlerden biri lazer uygulamasıdır. Lazer tedavisinin avantajlarından biri hedeflenen dokuda seçici olabilmesi yani bitişik ve derinde olan dokulara zarar vermemesidir. Kullanılacak anesteziye siğillerin sayısı ve etkilenen alanın genişliğine göre karar verilir. İyileşme süresi, siğillerin bulunduğu bölgeye ve alınan siğil sayısına bağlı olup genellikle 2 ve 4 hafta arasında değişir. Hamileler için de güvenli bir yöntemdir.

Vajinal Atrofi (Vajina Kuruluğu) 

Young african american woman with skin birth mark being shocked due to an imminent danger

Kadınların önemli cinsel sorunlarından biri olan vajina kuruluğu, FotonaSmooth teknolojisi ile ortalama 20 dakikalık iyileşme süresine ihtiyaç olmayan bir işlemle tedavi edilebiliyor. Temel olarak lazer ışınlarının dokularda oluşturduğu foto-termal etki (yani ısıtıcı etki) yeni kollajen üretimini tetikliyor. Bu etki ile uygulama bölgesinde hem mevcut doku hızla yenileniyor, hem de elastikiyeti artıran yeni kollajen lifleri oluşuyor. Böylece vajinal dokuda sıkılaşma, yenilenme ve gençleşme oluyor. 

Yapılan araştırmalara göre, lazer tedavisinden 3 ay sonra hastaların %70’i artık vajinal kuruluk yaşamadığını, %30’u ise önceye göre vajinal kuruluğun çok hafiflediğini belirtiyor. Lazer tedavisi gören hastaların %90’ı cinsel ilişki sırasında yaşadığı sorunları artık yaşamadığı için ilişkiden kaçınmadığını belirtiyor. 

Genital beyazlatma – renk açma

Kadın dış genital bölgesi olarak adlandırılan vulvada, gebelik, doğum kontrol hapları, polikistik over sendromu, hormonal sorunlar, cilt hastalıkları, epilasyon veya genetik sebeplerden dolayı renk değişimleri görülebilir. Melanosit adlı hücrelerde fazladan melanin pigmentinin birikimine bağlı bu kararma, lazer ile bu hücrelerin tahrip edilmesi ile düzelir. Sonrasında bir krem ile tedaviye destek olunduğunda beyazlama kalıcı olarak sağlanır.

FotonaSmooth Er:YAG lazer ile bu renk değişimleri genellikle tek seanslık bir tedaviyle yok edilir.  

Lazer Nasıl Uygulanır? Ameliyatsız Acısız Güvenilir

 • Lazer uygulaması ağrısızdır, isteyen bazı hastalarda sadece ufak bir lokal anestezi uygulanabilir.
 • Hastada minimal bir rahatsızlık hissi olur.
 • Kolay bir uygulamadır, yapılan işleme göre değişmekle beraber ortalama 20-30 dakika sürer.
 • Poliklinik şartlarında uygulanır.

Lazer Öncesi Hazırlık

 • Genital lazer uygulanacak olan her kadına öncesinde jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılmalı ve ek sağlık sorunu olup olmadığı sağlanmalıdır. Ayrıca uygulama öncesi mutlaka pap smear yapılmalıdır. 
 • Vajinal bir enfeksiyon varlığı araştırılmalı ve mutlaka tedavi edilmelidir. 
 • Herhangi bir kesi, dikiş olmadığı için lazer uygulamalarında enfeksiyon riski yoktur. 
 • Ağrı ve acı olmadığı için anestezi ihtiyacı yoktur. Poliklinik şartlarında yapılan bir uygulamadır.      
 • İşlemden bir hafta öncesi sıklıkla hastalara tek veya iki doz lokal östrojen tableti uygulanabilir.

Lazer Uygulaması Sonrasında

 • Olumlu değişiklikler sıklıkla ilk seanstan hemen sonra başlamaktaysa da, tam etki için genelde iki veya üç uygulama önerilmektedir. 
 • Lazer uygulaması sonrası ilaç kullanımına gereksinim yoktur, kanama olmaz ve sinir kesisi olmadığından hissizlik olmaz. 
 • Sonrasında istirahat gerekmediği için ve ağrısız olması nedeniyle kadın günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. 
 • İşlem sonrası antibiyotik ve ağrı kesici gerekmez. 
 • Bazı hastalarda işlem sonrasında bir takım nemlendirici kremler önerilebilmektedir.
 • 1 haftalık cinsel perhiz yeterlidir. 
 • Lazer uygulanımı sonrası ilk 3-4 gün yoğun şeffaf vajinal akıntı normaldir.