Mantar vaginiti ne demektir?

“Çok şiddetli kaşıntım var, beyaz peynir kesiği gibi tane tane akıntım geliyor.. Sizce ne olabilir? Endişelenmem gereken bir durum var mı?” Ebru Alioğlu, İstanbul

 

 

 

 

 

Merhaba Ebru hanım.. Şikayetleriniz mantar vaginiti (kandidiyazis) gibi duruyor.. Vaginit vakalarının yaklaşık olarak üçte birinden mantarlar (kandida) sorumludur.

Mantar enfeksiyonunun en belirgin bulgusu dış genitallerde ve vaginada kaşıntıdır. Kadınların büyük çoğunluğunda idrar yaparken yanma, ilişki esnasında ağrı, irritasyon gibi belirtiler de olabilir. Sıklıkla akıntı yoktur ya da beyaz peynir kesiği gibi yoğun bir akıntı vardır. Muayenede vulva ve vagina kızarıktır ve yoğun, koyu kıvamlı beyaz akıntı görülebilir.

Komplike olmayan enfeksiyonlar sıklıkla birkaç hafta içinde tedaviye yanıt verir. Sıklıkla tek doz antifungal ajanlar tedavi için yeterlidir, bazen fitil şeklinde lokal tedaviyle desteklenir. Hekiminize başvurmanız ve muayene olmanız halinde, eğer sizde mantar enfeksiyonu varsa ortaya çıkacaktır ve en uygun şekilde tedavi görebilirsiniz; tedavi ve kontrollerinizi aksatmadığınız taktirde endişelenmenize gerek yoktur.

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588