Sezaryen doğumda anestezi seçimi

Sezaryende genel anestezi ya da rejyonel anestezi (sadece belden aşağısının kullanılması) kullanılabilir. En sık kullanılan rejyonel anestezi yöntemleri spinal ve kombine spinal + epidural anestezidir. Ancak son yıllarda, genel anestezinin doğumda kullanım oranı gittikçe azalmıştır.

Sezaryen doğum için anestezi yöntemi seçilirken, annenin ve bebeğin iyilik hali göz önünde bulundurulmalıdır. Annenin uyanık olmasına izin verdiği ve bebeğiyle hemen iletişim kurabilmesini sağladığı için, rejyonel anesezi en sık kullanılan yöntemdir. Ayrıca, bu yöntem anne için genel anesteziden daha güvenlidir. Maternal mortalite (ölüm) oranları rejyonel anestezi ile çok daha düşüktür. Genel anestezi ile ilişkili en korkulan iki maternal komplikasyon entübasyon başarısızlığı ve mide içeriğinin aspire edilmesidir. Üst hava yolu reflekslerinin inhibisyonu ve gastrointestinal fonksiyonların baskılanması pulmoner aspirasyon riskini artırır.

Rejyonel ya da genel anestezi seçimi yaparken, işlemin aciliyeti, annenin hemodinamik durumu, hekimin ve hastanın tercihi de önemlidir.

Acil vakalarda: Önceden planlanmış sezaryenlerde, anestezinin çabuk verilmesi daha az önem taşır, bu nedenle bütün anestezi yöntemleri tercih edilebilir. Ancak sezaryen acil ise (örneğin bebeğin kalp atışları düşmekte ise), çok hızlı uygulanabilecek bir anestezi türü seçilmelidir. Birçok durumda, birçok hekim acil şartlarda en güvenli olarak uygulanacak olanın genel anestezi olduğunu düşünür. Ancak gerçekte spinal anestesi de acil durumların çoğunda, gittikçe artan oranda, hızlı bir şekilde güvenle uygulanabilmektedir. Hastanın hazırda epidural kateteri mevcutsa, epidural anestezi ile hızlıca ameliyata başlanabilir.

Annenin durumu: Anne ile ilişkili tıbbi faktörler de en uygun anestetik maddenin seçimini etkiler. Genelde akut kanama ya da hemodinamik durum bozukluğu varsa, rejyonel anestezi kullanımı pek tercih edilmez. Ciddi kanama pıhtılaşma bozuklukları da rejyonel anestezi için kontrendikasyon yaratır.  Diğer yandan, entübasyonun zor olacağı düşünülen bir anatomik yapıya sahip annelerde rejyonel anestezinin seçilmesi daha doğrudur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümü giriniz *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.