Acıbadem Bodrum Hastanesi bünyesinde “DOĞUM ATÖLYESİ” yoğun katılımla gerçekleşti

Bir “DOĞUM ATÖLYESİ” çalışması daha anne ve baba adaylarımızın katılımıyla gerçekleşti…

Doğum, bir mucize… Doğum, emek, aşk ve biraz da çalışmayla muazzam bir deneyime dönüşebilecek bir mucize. Anne adaylarımıza doğumu anlatmak, bilinçaltlarında var olabilecek doğum korkusunu gidermek, onlara bu yolda kılavuzluk edebilecek bazı hareketler öğretmek, nefes çalışması ile farkındalıklarını artırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz yeni bir “Doğum Atölyesi” çalışmamız daha, anne ve baba adaylarımızın yoğun katılımıyla, 23 Haziran Cumartesi günü, Acıbadem Bodrum Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Yaklaşık 25 çiftimiz eşlik etti bize bu seferki çalışmamızda. Doğumu anlatan (ya da anlatmaya çalışan) bazı fotoğraflardan oluşan bir slayt gösterisi ile başladık. Ardından, yeni doğum yapmış bir annemiz, odasından yürüyerek gelip, bize işte doğumun bu kadar güzel bir şey olduğunu, normal doğum sonrasında kendini ne kadar iyi hissettiğini canlı olarak gösterdi.

Ardından, doğumun teorisine geçtik. Doğumun mekanizmasını konuştuk, yine bazı eğlenceli deneylerle rahim ağzının açılmasını, bebeğin kanalda ilerlemesini çalıştık. Bu arada doğumun içindeki mucizelerden sözederek, kadın vücudunun vaginal doğumun gerçekleşebilmesi için nasıl muhteşem olarak kurgulandığını inceledik.  

Ardından, bir önceki atölye çalışmamıza gebe olarak katılan bir aylık taze annemiz Funda, eşi ve bebeği ile bizi şereflendirdi. Bir gebe olarak katıldığı derste, hep kendisinin de doğum yaparak bize katılıp hislerini anlatmayı hayal ettiğini söyledi. Yaklaşık bir ay önce suni sancısız, epizyotomisiz, deşirürsüz (yani yırtıksız) muhteşem bir doğal doğum deneyimi yaşayan taze annemiz, bunun nasıl mümkün olabileceğini yeni anne adaylarımıza anlatırken ve önerilerini sıralarken, kimi anlarda gözyaşlarımıza hakim olamadık.

Ardından, Doğum Atölyesi çalışmamızı birlikte gerçekleştirdiğimiz Yoga Hocamız ve sevgili arkadaşım Pelin Gezek, önce bize doğumda görev alan hormonlardan, oksitosin, endorfin ve adrenalinin muazzam dansından bahsetti. Daha sonra Pelin Hocamızla birlikte, matlarımızın ve minderlerimizin üzerine yerleşerek gebelik süresince yapılması önerilen yoga hareketleri ve bazı bedensel hareketler ve duruşları, doğru oturma pozisyonlarını, doğru ayakta durma ve esneme ile doğuma yardımcı olacak bir takım egzersizleri çalıştık.

Oturumun sonunda yine doğru nefesin sadece gebelik değil, tüm hayatımız süresince ne kadar önemli olduğuna değinen Pelin Gezek Hocamız, anne ve baba adaylarımıza küçük bir nefes farkındalık çalışması yaptırdı. Ardından sorular doğrultusunda suda doğumdan, epidural anesteziden, biraz da sezaryenden bahsettik.

Umuyorum ki, anne ve baba adaylarımızı doğum mucizesi hakkında biraz da olsa aydınlatabilmeyi başarmışızdır.

Op Dr Aybala AKIL
Acıbadem Bodrum Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588