Doğum Atölyesi yoğun katılımla gerçekleşti

Acıbadem Bodrum Hastanesi bünyesinde “DOĞUM ATÖLYESİ” yoğun katılımla gerçekleşti…

Gebe Okulu’nu başlatırken, normal doğumla duygusal bağımızı geliştirmek, içimizde belki taa çocukluğumuzdan kalan “korku”yla vedalaşmak, bebeğimizi en sağlıklı yoldan kucağımıza almak amacıyla çıkmıştık 4 yıl önce yola. Acıbadem Bodrum Hastanesi’nde Gebe Okulu, bu duygularla halen devam ediyor.

Ama benim anlattığım DOĞUM konusu, o kadar büyüdü, o kadar serpildi ki, ilk göz ağrımız Gebe Okulu’na sığmaz oldu. Bir saat konuşalım sohbet edelim diye başladık, yıllar içinde laf lafı açtı, en son baktık 3 saat doğum konuşmuşuz 🙂 Bunun üzerine konumuzu özgürleştirip, DOĞUM ATÖLYESİ adı altında ayrı bir çalışma gerçekleştirdik.

İlki 13 Nisan Cuma günü yaklaşık 30 gebemiz ve eşleriyle gerçekleşen çalışmamızda, önce teorik konular konuştuk. Doğumun mekanizmasını, yani matematiğini çözdük. Bunu yaparken de eğlenceli bazı yöntemlere başvurduk.. Mesela rahim ağzının gerçek kasılmalarla açılmasını balondan pinpon topu doğurtarak deneyimledik ve gözlemledik 🙂 Bu arada doğumun içindeki mucizelerden sözederek, kadın vücudunun vaginal doğumun gerçekleşebilmesi için nasıl muhteşem olarak kurgulandığını inceledik.

Bu arada yine çok sevgili konuklarımız vardı. Daha önce Gebe Okulu kapsamında katılımcılarımızdan biri olan ve kendisi de bir eğitimci olan Sevgi Aksoy Çakmak, bu kez bir anne olarak konuğumuz oldu. Eşi Kaan Çakmak’la beraber atölyemize katılarak, yeni anne adaylarımıza kendi doğumunu anlattı. Açıkçası Sevgi ve Kaan konuşurken onların doğumunu tekrar yaşadığımı ve birçok gebemizle birlikte gözyaşlarımı tutamadığımı itiraf etmeliyim. Ayrıca da, bu çalışmalarda edinilen bilgilerin ne kadar önemli olduğunu ve annelerimizin doğum sürecine nasıl olumlu katkıda bulunduğunu bir kez daha onaylamış oldu Sevgi anlattıklarıyla.

Atölyemizde daha sonra gebelik süresince yapılması önerilen yoga hareketleri ve bazı bedensel hareketler ve duruşlar, doğru oturma pozisyonu, doğru ayakta durma ve esneme ile doğuma yardımcı olacak bir takım egzersizler, hastanemizde Hamile Yogası dersleri veren Yoga Eğitmeni Pelin Gezek tarafından uygulamalı olarak gösterildi. Ayrıca ebemiz Nuriye Özdoğan da bize doğum esnasında kullanılabilecek bazı masaj tekniklerini gösterdi. Doğum yaparken sırtüstü duruş dışında hangi pozlarda durulabileceğini göstererek karşılıklı paylaşımda bulunduk.

Atölye çalışmamızda doğum destekçisi kavramının önemini vurguladığımız için, Doula arkadaşımız Gökşen Coşkunyuva da bizi kırmayarak katıldı ve doğum destekçisinin süreçte ne kadar mühim olduğunu kendi tecrübelerine dayanarak anlattı. Yine bir Doula olan yoga eğitmenimiz Pelin de bu konuda katkılarda bulundu.

Oturumun sonunda yine sevgili Pelin Gezek hocamız, nefes farkındalığı üzerine küçük bir çalışma gerçekleştirdi. Doğru nefesin sadece gebelik değil, tüm hayatımız süresince ne kadar önemli olduğuna değinen Pelin Hocamız, anne ve baba adaylarımıza küçük bir nefes farkındalık çalışması yaptırdı. Hepimizin derin bir dinlenme molası verdiğimiz güzel çalışmanın sonunda kafamıza takılan soruları değerlendirdik.
Doğum Atölyesi, çok keyifli ve heyecanlı bir start aldı. Umarım gebelerimize sevgiyle dokunabilmişizdir.

Op Dr Aybala AKIL
Acıbadem Bodrum Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588