Hamile Yogası ve Faydaları HAZIRLAYAN: Pelin Gezek – Yoga Eğitmeni, Bodrum

Hamile Yogası ve Faydaları

HAZIRLAYAN:

Pelin Gezek

Yoga Eğitmeni, Bodrum

Hiç bilmediğin bir oyununun galasında salona girdiğinde başrolde olduğunu öğreniyorsun ve elinde sahneye çıkmadan az önce tutuşturulan bir kağıt parçası var sadece.
Düşünsene ! heyecanını bacakların titriyor, kağıda bakıyorsun bir şeyler ifade ediyor ama büyük bir boşluk var gözlerinde … Derken birden içgüdülerin devreye giriyor. Okuyup aklında kalanları güdülerinle birleştiriyorsun, seyircilerden gelen kupleleri de ekliyorsun sanki sen değil bambaşka biri oynuyor sahnede. Değişimine dönüşümüne hayretle uzaktan bakakalıyorsun…Hamilelik, ilk öğrendiğiniz andan itibaren fiziksel, zihinsel ve duygusal bir değişimin, büyük bir dönüşümün habercisi. Bu dönüşümde en büyük desteklerden biri de “hamile yogası” dır diyebiliriz.
Yoga genel anlamıyla “birlik” demektir, yani bedenin, zihnin ve ruhun birliği. Hamilelik sürecini yoga yaparak geçirmiş bir anne ve aynı zamanda eğitmen olarak; Hamilelik sürecindeki bahsettiğimiz bu büyük dönüşüme beden, ruh, zihin birlikteliğini sağlayarak anneye en büyük desteği yoganın verdiği görüşündeyim.

Ne oynayacağını bilmeden kendisini sahnede bulan kişi ile farkı anne sahneye çıkmadan önce 40 haftayı geride bırakıyor. Anne bu dönemde kendine alabileceklerini güdüleri ile birleştiriyor. Yoga nın bu birleşime katkısı büyük..

Derslerde ne yapıyoruz;
-Asana-Fiziksel haraket
-Pranayama -Nefes
-Mudra / Mantra
-Meditasyon ve gevşeme

Hamile yogası dersinde yapılan hareketler yani “asana”lar ile beden fiziksel olarak güçlenir. Bebeğe giden kan akışını hızlandırarak bebeğin daha iyi beslenmesine yardımcı olunur. Bedenin bu süreçte değişen ağırlık merkezine adapte olmasına ve bu nedenle oluşan ağrıların hafifletilmesine destek olur asanalar. Omurgayı hizalayarak duruş bozukluklarının önüne geçer.

Ders boyunca yapılan asanalarla uyumlu nefes çalışmaları hem annenin hem bebeğin daha iyi oksijen almasını sağlar. Yapılan nefes çalışmaları, anne adayının dikkatini nefesine getirerek doğal, derin ve yavaş nefeslerle gevşemeyi derinleştirir. Böylelikle yaşam enerjisini artırır.

Meditasyon da nefes gibi derslerin tümüne yayılır. Meditasyon hamilelik sırasında duyulan korkuları, kaygıları gidermek için en iyi yoldur. Meditasyon le birlikte artan farkındalık annenin bebeği ile ilk andan itibaren iletişimini olumlu yönden etkileyecek ona neyin iyi gelip gelmeyeceğini kalpten hissederek hareket etmesine destek olacaktır.

Yine derslerde pelvik taban egzersizleri yapılmaktadır. Bu egzersizlerle çalıştırılan ve güçlendirilen kaslar doğumun farkındalığını desteklemektedir. Öğretilerek tekrarlanan egzersizlerle anne doğum sonrası dönemi çabuk toparlamakta ileriki yaşlarda da bu egzersizin faydasını görmektedir.

Derslerde imgelemelerle, sesle şarkılarla mantralarla bebek ile bağ kurmak çalışılmaktadır. Aynı zamanda derslere katılan diğer hamileler ile paylaşmak güzel arkadaşlıklar edinmek de derslerin faydalarından sayılabilir 😊

Doktor Aybala nın dediği gibi hamilelik bebeğin anne karnından gitmesi değil büyük bir heyecanla kutlanacak bir gelişin hikayesidir. Bu geliş için de 40 haftalık uzun bir süreç var anne adayının önünde. Bebeğin kendi geliş hikayesini belirleyeceği bu dönemde Yoga annenin öncelikle kendisi ve sonrasında bebeğine vereceği hediyelerden biridir.

Sevgiyle
Pelin Gezek
Yoga Eğitmeni, Bodrum

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588