Histeroskopik Cerrahi Kursu MIJID (Minimal İnvaziv Jinekolojik Derneği)

Histeroskopik Cerrahi Kursu

Tıp asla yerinde saymıyor…. Her geçen gün yeni bilgiler, yeni buluşlar, yeni teknolojiler çıkıyor karşımıza.. Bu yeniliklerin hızına yetişebilmek için, hekimler olarak biz de mezuniyet sonrası eğitim programlarını sıkı şekilde takip ediyoruz. Geçtiğimiz hafta sonu, ben de böyle bir eğitim için İstanbul’da idim. MIJID (Minimal İnvaziv Jinekolojik Derneği) tarafından 1 Ekim 2017 tarihinde Amerikan Hastanesi’nde gerçekleştirilen Histeroskopik Cerrahi Kursu’na katıldım.

Kurs Direktörü Sayın Prof Dr Bülent Urman, MIJID Başkanı Sayın Prof Dr Gürkan Uncu ve TSRM (Türkiye Üreme Sağlığı ve İnfertilite) Derneği Başkanı Sayın Prof Dr Ahmet Zeki Işık gibi çok değerli hocalarımızın eğitmenliğinde gerçekleşen bir günlük kursta, hem teorik hem de pratik oturumlar yer aldı. Önce değerli hocalarımız sunumlarında histeroskopik ameliyatların inceliklerini ve püf noktalarını anlattılar, ardından da ameliyathaneden yapılan canlı yayınlarla ameliyatları uyguladılar. Benim de bir tanesine aktif olarak katıldığım bu ameliyatlarda, histeroskopik polip eksizyonu, histeroskopik miyomektomi, histeroskopik sineşiyektomi gibi çok çeşitli ameliyatları yeniden son teknoloji eşliğinde izleme fırsatı bulduk.

Histeroskopi, kısaca “rahim içine bakmak” olarak tanımlanabilir. Sık karşılaşılan rahim içi sorunlarının gözle görülerek teşhis ve bazen de tedavi edilmesi amacıyla bulunmuştur ve laparoskopideki kamera sistemine benzer bir sistemle gerçekleştirilir. Laparoskopiden farklı olarak ofis histeroskopi adı altında, muayehane şartlarında, lokal anestezi ile de yapılabilir.

Tanısal histeroskopide, sadece bakılarak tanı konması amaçlanır. Operatif histeroskopide ise, makas, klemp, koter gibi aletler kullanılarak müdahale yapılabilir, rezektoskop adı verilen aletle polipler, submüköz miyomlar çıkarılabilir.

Histeroskopik Cerrahi Kursu

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588