Jinekolojik Ameliyat Öncesi Karar Süreci

jinekolojik ameliyatlar

Kadınların hayatları boyunca verecekleri önemli kararlardan birisi de, jinekolojik ameliyatlarda karar verme sürecidir. En sık yapılan jinekolojik ameliyatlardan birisi, rahim alma ameliyatı yani histerektomidir. Alternatif yaklaşımlar denendikten ve başarısız olduktan sonra, hekim artık hastaya rahim alma ameliyatı olmasını önerir.

Mutlak ve zorunlu tıbbi endikasyonlar bir yana bırakıldığında, pek çok vakada hasta rahim aldırma ya da diğer alternatif tedavileri biraz daha uzun süre deneme seçenekleriyle başbaşa kalır. Sadece rahim alınması değil tabii.. Yumurtalıkların alınması ya da sadece yumurtalığın içindeki kistin alınması; dış gebelikte tüpün alınması gibi pek çok jinekolojik ameliyatta benzer karar süreçleri devreye girmekte.

Önemli jinekolojik ameliyatlarda, hasta ve hekimi arasında güven ilişkisi sağlandıktan sonra karar süreci de kolay ve çabuk geçer. Bizim de jinekolog olarak vazifemiz, hastalarımızla aramızdaki bu güven ilişkisini güçlendirerek, hastaların zor kararlar sadece onlara bırakılmış gibi, tabiri caizse köşeye sıkışmış gibi hissetmesini önlemektir.

Kadın doğum uzmanının atacağı ilk adım, jinekolojik ameliyat endikasyonu koyduğu hastasını farklı tedavi seçenekleri konusunda detaylı olarak bilgilendirmektir. Hastayla birlikte elektif cerrahi planı ve preoperatif hazırlık aşamaları tartışılır.

Hastamızın sağlığı için uygun olan ve tıbbi bir aciliyet ya da zorunluluk gerektirmeyen her durumda, kararların birlikte verilmesi, tüm hazırlık aşamalarına hastalarımızın da dahil edilmesi, psikolojik olarak hastalarımızın daha güçlü ve hazır hissetmelerine yardım eder. Yapılan bilimsel çalışmalarda da ortak karar verme, klinik danışma için arzu edilen bir yaklaşım olarak vurgulanmıştır.

Kısaca, jinekolojik ameliyatlarda karar verme sürecini hekim ve hasta birlikte yürüttüğünde, sonuçlar da çok daha tatmin edici ve yüz güldürücü olmaktadır.

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588