Genital Lazer İle Estetik Ameliyat Tarihe Mi Karışıyor ?

estetik lazer ameliyatı

Tüm yeniliklerde olduğu gibi, ilk başlarda genital lazer teknolojisinin jinekolojideki kullanımına da büyük soru işaretleriyle yaklaşılmıştı. Bu yenilikçi ve çığır açan teknolojinin dermatoloji alanında yıllardır kullanılıyor olmasına karşın, cerrahide, özellikle de genital estetik cerrahide kullanımı pek çok kişi taradından şüpheyle karşılanmıştı. Ancak teknoloji ilerledikçe, uygulandığı alanlar genişledikçe ve yapılan çalışmalarda etkinlikleri gösterildikçe, lazerin jinekoloji alanındaki yerini gittikçe sağlamlaştırdığı söylenebilir.

Peki Lazer Estetik Jinekolojide Hangi Alanlarda Kullanılmakta?

Öncelikle, kadın hastalıklarında en çok kullanım alanı bulan kozmetik işlemin genital gençleştirme olduğunu söylemek yanlış olmaz. Menopozla birlikte östrojen eksikliği vulva, vajina ve alt idrar yollarında çeşitli fiziksel değişikliklere yol açar. Bunlar arasında vajinal kuruluk, yanma, tahriş, yağlanma eksikliği, cinsel ilişkide ağrı ve hatta ilişkiye girememe, idrar semptomları, ağrılı idrara çıkma ve idrar yolu enfeksiyonları sayılabilir. Bu bulgulara menopozun genitoüriner sendromu adı verilmiştir. Bu belirtilerin tümü kronik özelliktedir ve menopoz sonrası bir kadında cinsel işlevi ve yaşam kalitesini tehlikeye atarak zamanla daha da kötüleşebilir.

Geleneksel olarak bu sendromun tedavisinde kullanılabilecek çok etkili bir yöntem östrojen olmakla birlikte, hem hastaların hormon kullanımına karşı olan çekinceleri, hem de başta meme olmak üzere östrojen bağımlı tümör hikayesi olan kadınlara verilememesi, östrojenin kullanım alanını kısıtlamakta.

Bu noktada devreye lazerle gençleştirme girmekte ve menopozun genitoüriner sendromu tedavisinde, vajinal ve üriner bulgularda, cinsel işlevlerin ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde etkili ve güvenli bir seçenek sunmaktadır.

Vajinal Lazer Uygulamaları

Yine geleneksel olarak tek tedavi seçeneği olan (ve bu da ameliyat olan) bir durum da stres tipi idrar kaçırmadır. Stres tipi, yani öksürünce, gülünce, hapşırınca, zıplayınca, kısaca karın içi basıncını artıran tüm durumlarda olan idrar kaçırmadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak mesane boynu anatomisinin bozulmasına bağlıdır. Klasik olarak ilacı yoktu ve sadece anatomik bozulmanın cerrahi olarak düzeltilmesiyle tedavi edilmekteydi.

Günümüzde, vajinal lazer uygulaması ile stres tipi idrar kaçırma vakalarında neredeyse cerrahiye eşit etkinlik elde edildiği gözlenmektedir. Ayrıca lazer uygulaması ameliyata göre daha kolay, daha ucuzdur ve komplikasyon riski de bulunmaz. Hasta ağrısız ve hızlı bir uygulamadan sonra hemen günlük aktivitelerine dönebilir. Bütün bunlar hızla bu endikasyonda da, lazeri tercih edilen tedavi seçeneği yapmaktadır.

Lazer ile Vajinal Sıkılaştırma

Lazerin bir diğer kullanım alanı da vajinal sıkılaştırmadır. Tekrarlayan normal doğumlara, hızlı kilo alıp vermeye ve yaşlanmaya bağlı olarak vajinada ve perinede ortaya çıkan bollaşma ve sarkmalar, ameliyatla düzeltilebiliyordu. Ancak günümüzde lazerle sıkılaştırma ve gençleştirme uygulamaları, son derece başarılı sonuçlar vermekte ve oldukça yüksek hasta memnuniyeti oranları sağlamaktadır.

Genital Lazaer Yeni Nesil Bir Tedavi Yöntemi

Bunlar gibi daha pek çok durumda başarıyla kullanılmaya devam eden genital lazerler, pek çok endikasyonda, doğru hasta seçimiyle, cerrahinin yerine geçmeye aday olup jinekolojinin parlayan yıldızı olmaya devam edecek gibi görünmektedir.

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588