Korunma iğneleri hakkında bilgi alabilir miyim?

“Doktor Hanım merhaba,

Ben korunma iğnemi olduktan iki gün sonra şüpheli bir ilişkim oldu, ancak iğnemi adetimin 5. günü bittikten sonra olmuştum. Sizce bu ilişkiden gebe kalma riskim var mı? Korunma iğneleri hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyim? Teşekkürler.” Z. Ö.

Merhabalar;

Korunma iğneleri, ovülasyonu önler ve rahim ağzındaki mukusu (yapışkan sümüksü tabaka) kalınlaştırarak spermin rahim içerisine girmesine mani olur. Adet kanamasının ilk beş gününde yapılırlarsa ilk aydan itibaren korumaya başlarlar, ancak ilk beş günden sonra uygulanırlarsa ilk hafta ek bir korunma yöntemi (örneğin prezervatif) kullanılması gerekir. Bu nedenle bahsettiğiniz ilişkiden korunma sağlamamış olabilir, eğer üzerinden 72 saat geçmedi ise acil doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz.

Ayda bir ya da üç ayda bir düzenli olarak iğne yaptırabilecek olan, adet görmemekten etkilenmeyecek kadınlar bu iğnelerden yaptırabilirler. Kürtaj ya da düşük sonrası ve çeşitli nedenlerden emzirmeyen ya da emziremeyen annelerde doğum sonrası da uygulanabilir. Emziren anneler bebekleri 6 aylık olduktan sonra bu iğneleri kullanabilir. Doğum kontrol haplarını kullanması uygun olmayan kadınlara genel olarak hormon içeren korunma iğnelerini de kullanmamalarını öneriyoruz (örneğin nedeni bilinmeyen vaginal kanaması olanlar, meme kanseri tanısı ya da şüphesi olanlar, gibi).

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588