Doğumu Kolaylaştıran Yöntemler

Baştan söyleyeyim: Her ne olursa olsun patron bebektir! “Patron bebek” lafını çok severim. Hatta filmi bile var, izlemediyseniz izleyin lütfen. Aslında süreci yönetenin bebek olduğu bilimsel bir gerçeklik, bununla ilgili birçok çalışma var. Bebek istemiyorsa bir çok hormonal süreç indüklenmiyor. Biz doktorlar bunu özel durumlarda dışarıdan taklit eden sinyaller ile sağlamaya çalışıyoruz.

Doğumu Kolaylaştıran Basit İki Yöntem

Sizin de doğumu başlamak için yapabilecekleriniz var. Bunlardan iki tanesinden bahsetmek istiyorum. İlki korunmasız cinsel ilişki. Cinsel ilişki başlı başına doğumu kolaylaştıran hatta başlatan bazı süreçleri içinde barındırıyor. Ancak ben şimdi spermin içinde bulunduğu meninin (ejakülat) bu konudaki etkisinden bahsetmek istiyorum.

Spermin içinde bulunan prostaglandin adlı madde, doğumun başlaması için birinci sinyal. Hatta suni sancı için kullanımı dahi var. Vajinal suni sancı olarak isimlendirdiğimiz yöntemde vajina içine yerleştirdiğimiz ilacın etken maddesi de sperm gibi prostaglandin içeriyor.

İkinci yöntem ise 36. haftadan sonra günde 4-6 adet hurma yemek. Hurmanın içinde bol miktarda oksitosin var. Biz, doğum hormonu olarak da bilinen oksitosin adlı bu hormonu da gerektiğinde damar yolundan verip suni sancı yaratabiliyoruz. Diğer taraftan normal doğum sürecinde annenin kanına beyninden oksitosin hormonu pompalanıyor. Ancak başta da söylediğim gibi bu tamamen bebeğin kararına bağlı.

Yukarıda bahsettiğim iki yöntemden ilki olan korunmasız cinsel ilişki yönteminden kaçınan çiftler oluyor. Erken doğuma sebep olabilir düşüncesi ile cinsel ilişkiden sakınıyorlar. Oysa burada mucize denilebilecek bir durum söz konusu. Spermin içinde yer alan prostaglandin maddesinin rahim ağzında açılmaya sebep olması için gerekli olan reseptörler ancak 36. haftada o bölgede oluşuyor. Yani 36. haftadan önce prostaglandin maddesinin bağlanabileceği bir reseptör olmadığı için etki etmesi mümkün olmuyor ve doğumu tetiklemiyor.

Çokça duyduğunuz ancak bilimsel olarak kanıtı olmayan bazı yöntemlerden de bahsetmek istiyorum, yürüyüşe çıkmak gibi ya da ahududu yaprağı çayı gibi. Açıkçası bilimsel araştırmaların desteklediği sizinle paylaştığım iki yöntem dışında maalesef doğumun başlamasına yardımcı olan başka yöntemler bulunmuyor.

Ilık su havuzu, kaplıcalar, yan yan merdiven çıkmak, ekşi yemek, tatlı yemek, acı yemek… Bunların bilinen bir doğum başlatıcı etkisi bulunmuyor. Doğumu kolaylaştırma konusunda bir miktar fayda görülebilir ancak bu çok sınırlı olacaktır.

Benim klinik gözlemim de bilimsel araştırmaları destekler yönde. Bodrum’un en çok doğum yaptıran doktorlarından biri olarak söylüyorum ki 36. haftadan sonra korunmasız cinsel ilişki yaşayın ve hurma yiyin. Bu yöntemler patronun yani bebeğin karar vermesinde onu destekleyici olacaktır.

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588