Kozmetik jinekoloji

kozmetik jinekoloji

Kozmetik jinekoloji, büyük bir hızla kadınlar için elektif estetik cerrahinin en popüler yan dallarından biri haline gelmekte… Estetik jinekoloji denildiğinde akla vulva veya vajinanın görünümünü iyileştirmeye yardımcı olan estetik cerrahi prosedürleri gelmekte.Kozmetik jinekoloji ise, vulva/vajinal bölgenin estetik görünümünü iyileştirmeye yönelik küçük girişimsel işlemleri içerir ve doğum veya yaşlanma nedeniyle bozulan cinsel işlevleri iyileştirmek veya eski haline getirmek için kadınlara pek çok farklı dokunuş imkanı sunar.

Kozmetik Jinekoloji ve Hayat Kalitesi

Aslında kozmetik jinekoloji tıbbi bir gereklilik değildir. Araştırmalar, bir kadının cinsel organının görünümünün kendine güvenini ve cinselliğini etkilediğini göstermiştir. Kadınların, bu nedenle talep ettiği ve hayat kalitesini, cinsel yaşantısını veya sadece kendine güvenini artırmak için başvurduğu işlemlerdir.

Günümüzde estetik amaçla cerrahi olarak vajinoplasti (vajinanın sıkılaştırılması veya gençleştirilmesi için yapılan daraltma ameliyatı), labioplasti (iç dudakların görünümünün iyileştirilmesi ve boyutunun küçültülmesi / asimetrinin düzeltilmesi için yapılan ameliyat),  klitoral hudoplasti (klitoral hood adı verilen, klitorisi kaplayan dokudaki fazlalıkların düzeltilmesi) gibi pek çok farklı ameliyat yapabilmekteyiz.

Ameliyat Dışı Kozmetik Jinekoloji

Bir de bu ameliyatlar haricinde kozmetik müdahaleler olarak bahsettiğimiz işlemler var ki, tümü hem çok kolay, hem de sonuçları kadınlar için oldukça tatmin edici olmaktadır.

Son zamanlarda vajinal gençleştirme amacıyla kullandığımız lazer bunlardan en önemlisi sayılabilir. Lazerler uzun süredir dermatoloji ve estetik tıpta yaygın olarak kullanılmaktaydı. Lazerin kozmetik jinekolojiye girişi bu nedenle teknolojinin doğal bir sonucu gibi olmuştur. Günümüzde jinekolojide lazerler tedavi alanında siğillerde, servikal displazilerin ablatif tedavisinde, kozmetik alanda ise vajinal sıkılaştırma, vajinal gençleştirme, menopoz sonrası atrofi tedavisinde, idrar kaçırma tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Perine PRP – Mezoterapisi

Lazer dışında sıklıkla kullandığımız bir başka yöntem ise perineye PRP ve mezoterapi uygulamalarıdır. Perine bölgesi ve dış genital bölgeler (vulva, pubis ve klitoris), yaş alma, aşırı kilo alıp verme, gebelik ve doğumlar gibi pek çok sebeple, tıpkı vücudumuzun diğer bölgeleri gibi yaşlanır ve kırışır. Bu bölgelere, gençleştirme, bakım ve yenileme amaçları ile çeşitli ilaçların (vitamin kompleksleri, amino asitler ve faydalı mikro elementler, hyaluronik asit) ya da kişinin kendi kanından elde edilen PRP’nin (platelet rich plasma) intradermal olarak enjekte edilmesi yöntemine perine mezoterapisi adı verilir. PRP plateletten zengin plazma demektir ve kişiden alınan kendi kanının özel bir yöntemle işlemden geçirilmesi ile elde edilen kısmıdır; yoğun miktarda iyileştirici hücreler içerir ve dokuda yenilenme sağlar.

Mezoterapide ilacın ya da PRP’nin uygulanmasının ardından cildin altında aktif kan dolaşımı başlar, böylece vücudun kendi iyileştirici hücreleri de bölgeye hücum eder; böylelikle cildin yenilenmesi, güzel görünümünü ve elastikiyetini geri kazanması, rengini ve dokusunu iyileştirmesi mümkün olur.

Dış Dudak Dolgusu Labium Majus

Bir de dış dudaklara uygulanan dolgu işleminden bahsedebiliriz. Dış dudak dolgusu, labium majus yani genital organın dış dudaklarının hacmini artırmak için yapılan işlemdir.

Doğum, menopoz ve aşırı kilo kaybı gibi durumlarda, özellikle yaş aldıkça pek çok kadında dış dudaklar kırışır ve sarkar. Bu sarkıklık ve kırışıklık, görüntü olarak kozmetik bir rahatsızlık oluşturur. Bu da kendine güven kaybı ve cinsel problemlere yol açabilir. Ayrıca, labium majusların sıkılığının azalması, günlük hayatta ve cinsel ilişki esnasında vajina üzerindeki yastık görevini yerine getiremeyeceği için sağlık problemi de oluşturabilir. Bu durumlarda labium majus dolgusu uygulanarak dış dudaklara dolgun ve sıkı bir görünüm kazandırılabilir.

Kozmetik Jinekoloji Önemli

Bütün bu kozmetik jinekolojik işlemler, gittikçe artan başarı oranlarıyla, kadınların intim sağlığına ve cinsel yaşamlarından daha yüksek haz almalarına ve kendine güvenlerinin artmasına yönelik büyük katkılar sağlamaktadır.

Kozmetik jinekoloji hakkında yanlış bilinen en önemli nokta ise, bu işlemlerin her zaman estetik kaygılarla yapıldığıdır. Aslında vakaların pek çoğunda bu ameliyat ya da müdahalelere, sağlık sorunları nedeniyle gerek duyulmaktadır. Özellikle vajinada genişlemeye ya da anatomik bozulmaya bağlı idrar kaçırma gibi, kişinin bazen eşiyle bile paylaşmaktan çekindiği çok mahrem şikayetleri, bu yöntemlerle şifa bulmaktadır. Yeter ki hekimiyle paylaşsın..

Bazen bir ameliyat, bazen lazerle yapılan kısa süreli bir işlem, kadının yaşam kalitesini inanamayacağı oranda artırmakta, hayatının birlikte yaşayacağını düşündüğü bir sağlık sorunundan onu temelli kurtarmaktadır. Kozmetik jinekolojik alanını önemini bu açıdan görmek önemlidir.

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588