Kozmetoloji ve Kozmetik Jinekoloji

Kozmetoloji ve Kozmetik Jinekoloji

Kozmetoloji ve Kozmetik Jinekoloji

Zaman içinde, yaşın ve gebelik – doğum gibi olayların etkisiyle, vaginanın iç ve dış yapısı değişebiliyor, hem görünümü hem de sağlığı bozulabiliyor. İdrar kaçırma ve cinsel ilişkide tatminsizlik, en bilinen fonksiyonel bozulmalar olarak öne çıkıyor.

Kozmetik jinekoloji, işte bu değişiklikleri düzeltmeyi ve vaginanın ve labiumların hem fiziksel görünümünde hem de işlevlerinde meydana gelmiş olan bozulmaları geri çevirmeyi amaçlıyor. Sıklıkla da her iki etki eş zamanlı ortaya çıkıyor. kozmetik jinekoloji uygulamalarının sonuçları cinsel aktiviteleri iyileştirebildiği gibi, kadınların anne olduktan sonra azalabilen kendine güvenlerini de geri getiriyor, genital organlardaki gençleştirici uygulamalar sayesinde vücut daha genç ve estetik olarak mutluluk verici görünüme kavuşuyor.

Vaginanın daraltılmasına yönelik girişimlere, vaginoplasti adı veriliyor. Vagina dokuları her ne kadar doğumdan sonra kendi kendine tekrar sıkılaşacak şekilde esnek bir yapıdan oluşsa da, zaman içinde özellikle de tekrarlayan doğumlar sonrasında doku esnekliğini kaybedebiliyor. Bu kalıcı genişleme, çiftin cinsel hayatını etkileyen bir soruna dönüşebiliyor. Bazen de doğumlardan kalan “yırtıkların” ya da idrar kesesinde veya makat bölgesinde oluşan sarkmaların düzeltilmesi gerekebiliyor. Bazen düzeltme bazen de daraltma amacıyla yapılan tüm bu işlemler, vaginoplasti adını alıyor.

Labiaplasti ise, vagina girişindeki deri katlantısı olarak tanımlanabilecek labiaların büyüklük ve şekline yönelik operasyonları kasteden bir terim. Bir çok kadında labialar doğal olarak asimetrik olabilir, ancak bazen bu asimetri çok fazla olduğunda ya da labiaların şekli pantolon ya da tayt gibi kıyafetleri giymeye müsaade etmediğinde, düzeltme ameliyatları gerekebiliyor. Labioplasti işlemi ile, bu fazla ya da asimetrik olan deri katlantıları düzeltiliyor.

Cerrahi tekniklerin yanısıra, kozmetik jinekoloji alanında kullanılan bir çok cerrahi olmayan yöntem de mevcut. Lazer, bunlardan en iyi bilinen ve en sık kullanılanı. Yeni lazer teknolojileri, bir çok klinik ve kozmetik problemin çözümüne katkıda bulunuyor. Siğiller, servikal displaziler (kanser öncülü lezyonlar), vaginal daraltma, perine bölgesinde doğumdan sonra koyulaşan rengin açılması (renk açma) gibi işlemlerde lazer başarıyla kullanılabiliyor.

Lazerle cilt beyazlatma işlemi, son yıllarda genital bölge ve koltuk altı için yaygın olarak uygulanmakta. Genital bölgenin cildinin koyulaşması, ilerleyen yaş, kalıtsal genetik etkiler, genital enfeksiyonlar, aşırı kilolu olmak, bazı vitamin eksiklikleri ve en önemlisi de hamilelik gibi birçok farklı nedene bağlı olabilir. Genital beyazlatma için geliştirilen yeni nesil lazer cihazları ile genital bölge kararması ile ilgili şikayetler kalıcı olarak giderilebilmekte. Labialar, vagina girişi, anal bölge veya genital bölgenin tümü beyazlatılabilir. Aynı zamanda lazer, dış genital bölge cildinin sıkılaşmasını sağlamak için de kullanılmakta. Böylelikle bu bölgedeki cilt daha sağlıklı, parlak ve canlı görünüyor.

Yeni bir teknoloji olmakla birlikte, kozmetik amaçlı lazer kullanımı büyük bir hızla yaygınlaşıyor ve bununla ilgili hem tamamlanmış, hem de devam etmekte olan çok miktarda bilimsel çalışma da bulunuyor.
Menopoz sonrası vagina atrofisine yani kuruluğa bağlı yanma, kanama ya da ilişkide zorlanma gibi şikayetlerin tedavisinde, vagina gençleştirme amacıyla yine lazerin yanısıra, PRP de oldukça başarılı sonuçlar veren bir uygulama.

Bunların ve birçok başka yeni ve yenilikçi uygulamanın detaylarını dinlemek ve öğrenmek, beni biraz daha geliştirdi. Artık bu yeni bilgilerin ve bakış açılarının ışığında pratiğimizi yenilemenin ve bu uygulamaları günlük hayatımıza aktarmanın zamanı.

Sevgilerimle

Dr Aybala AKIL

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588