Yaşasın anneler, Anneler yaşasın

“Yaşasın anneler, Anneler yaşasın”

Doğum sonu anne ölümleri, hala dünyamızın kanayan yarası. Postpartum anne ölümleri, dünya ülkelerinde gelişmişlik göstergesinin önemli kriterlerinden birisidir. Çünkü, anne ve bebek bakımının yeterli olmaması, hala önlenebilir anne ölümlerinin önüne geçememek kabul edilebilir gibi değil. Ülkemiz, sevindirici bir şekilde bu konuda son yıllarda önemli bir yol katetti. Geçtiğimiz yıl yapılan incelemede, postpartum anne ölümü 250 vaka civarında (ki aslında önceki yılların çok altında olan bu sayı bile insanın içini yakıyor, inanın).

Ben de, geçtiğimiz hafta, Sağlık Bakanlığımızın anne ölümlerini azaltma çalışmaları kapsamında, ilimiz Sağlık Müdürlüğü’nün, Türk Jinekoloji Obstetrik Derneği (TJOD) ile işbirliği ile düzenlediği “Yaşasın anneler, Anneler yaşasın” toplantılarından birine katıldım.

Muğla’da Egehan Otel’de 5 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen “Postpatum Kanama Çalıştayı”, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığı işbirliği ile, Muğla ilinin merkez ve farklı ilçelerinde görevli kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimlerin katılımı ile gerçekleşti.

Toplantıda TJOD başkanı sevgili hocamız Prof Dr Ateş Karateke ve Muğla Sıtkı Koçman Ünv’den sevgili hocamız Prof Dr Akın Sivaslıoğlu önderliğinde, çeşitli hocalarımız, doğum sonu kanama ile ilgili çok kıymetli bilgiler paylaştılar.

Önlenebilir anne ölümlerinin daha da azalması, bizi ileri medeniyetlerin seviyesine bir adım daha yaklaştırmakla kalmayacak, ülkemiz adına büyük gurur kaynağı olacak. Bu bağlamda, bu toplatıyı düzenleyen tüm yetkililere bu konuya yaklaşımlarındaki titizlik ve özen için sevgilerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Dr Aybala AKIL
Bodrum Acıbadem Hastanesi, 7 Aralık 2018

0 +
YILLIK TECRÜBE
0 lerce
MUTLU HASTA
0 lerce
MUTLU DOĞUM HİKAYESİ
0 +
YILDIR BODRUM'DA

Randevu için telefon numaramız: +90 252 358 5588